Storslam för Knytkalaset och Plantskolan

06/26/2017

I helgen gick de traditionella midsommar-tävlingarna av stapeln i Everlöv.

Ett antal plantor och Knytkalasare var på plats och tävlade om Lag-SM medaljer mm - totalt 10 segrar och 14 placeringar.

Fredag:
Först ut var Plantskole eleven Carl Hedin Memphis (Twiligt x Regazzoni) som placerades 2:a i Msv A:1 med 69,915%. 3:a i klassen var Plantskole kollegan Emma Jönsson Santo Domingo (Samba Hit II x Flemmingh) med 69,487% och placerad 5:a var Knytkalas medlem Stefan JanssonKitaro SB (Kostolany x Donatelli) med 67,564%.

I dagens nästa Msv A:1 blev det till seger för Knytkalas kollegan Sofie Lexner Fame (Bordeaux x Rhodium) med 73,675%.

Lördag:
Sofie
la ut med ännu en seger i lördagens Msv C:1 Valerian (Vivaldi x Florestan I) med 75,638%.

Sedan var det dags för Lövsta Future Challenge kvalet för Unga Ryttare och Unga Hästar. Först ut var avdelningen för Unga Ryttare och det blev till dubbelseger till Plantskolan! Lina Jönsson tog hem segern Quentin (Quattro B x Michelangelo) med 70,921% och storasyster Emma placerades 2:a Tango (Obelisk x Lohengrin) med 69,693%. I avdelningen för Unga Hästar placerades Plantskole kollegan Ida-Linn Lundholm 3:a Dan Brown (Dancier x Hohenstein) med 69,868% och 0,5% från segern i Ida-Linns Intermediaire II-debut. 6:a i klassen var ytterligare en Plantskole kollega Lina AnderssonAretos (Briar x Nocturne) med 66,272%.

Sedan blev det dags för Prix S:t Georges och ännu en seger till Knytkalaset - Ebba von Essen vann Dora (Don Primero x Amiral) med 68,553%. 2:a var Plantskole eleven Tove Melin Belisko (Belissimo M x Bellini) med 68,421%. På en 4:e placering var Stefan Kitaro SB med 66,974%.

Lördagen avslutades med huvudklassen Grand Prix där Knytkalas medlem Paulinda Friberg & Di Lapponia T (Donnerhall x Argument) vann med personbästa 72,8%. Placerad 3:a var Knytkalas kollegan Charlotte Haid-BondergaardRoberto des Frettes (Carinho Des Noes x Boulou Des Frettes) med 68,7%.

Söndag:
På söndagen la Knytkalas medlem Natalie Oldfors ut med en 4:e placering i Intermediaire II Mickey M (Metall x Bonaparte) med 65,833%.

Seger blev det i Msv B:5 debuten för Tove & Lillevangs Pari-Lina (Blue Hors Rush Hour x Fanal Prydsholm) med 70,851%. 2:a var Sofie Lexner Danny Black ( Desperados x Fleurop) med 70%.

Sofie vann även söndagens Msv C:2 Valerian med 77,556%.

I söndagens Lätt A:3 placerades Carl 2:a Scaramandrine (San Amour x Rohdiamant) med 71,714%. Knytkalas medlem Mia von Essen var 7:a i klassen på Invoice (Jazz x Ferro) med 67,571%.

Sedan var det dags för Lag-SM! I första avdelningen tävlades i S:t Georges och 1:a i klassen var Carl & Memphis med 71,798% som tävlade i laget för Särö Ryttareförening. 2:a var Stefan Kitaro SB med 68,289% för Kungsbacka Ridklubb. I andra avdelningen tävlades i Intermediaire I och 1:a var Emma & Santo Domingo som tävlade även dom för Särö Ryttarförening. SM GULDET gick till Särö och därmed plantorna Carl och Emma tillsammans med tredje ryttaren i laget Sofie Relander.

I söndagens Grand Prix Kür blev det trippel i topp för Knytkalaset och Plantskolan. Vinsten gick igen till Paulinda & Di Lapponia T med ännu ett personbästa på 76,917%. Placerad 3:a var Emma & Tango med 73,167% och 4:a var Charlotte & Roberto des Frettes med 70%.

Image: 2017-06/1498548380_img-7593.jpg
Lina Andersson & Sargon Tove Melin & Lillevangs Pari-Lina Ema & Lina Jönsson Ida-Linn Lundholm & Dan Brown Stefan Jansson Natalie Oldfors & Mickey M Ebba von Essen & Dora Sofie Lexner & Valerian Sofie Lexner & Fame Emma Jönsson & Santo Domingo Charlotte Haid-Bondergaard & Roberto des Frettes Carl Hedin Lina Andersson & Aretos Emma Jönsson & Tango Lina Jönsson & Quentin Paulinda Friberg & Di Lapponia T Tove Melin, foto: Hampus Hellström Tove Melin & Belisko, foto: Hampus Hellström Emma Jönsson & Carl Hedin SM lag-guld Paulinda Friberg & Di Lapponia T Charlotte Haid-Bondergaard & Roberto des Frettes Emma Jönsson & Santo Domingo Natalie Oldfors & Mickey M